Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Ürün veya hizmetinizi hedef kitleye ulaştırırken çeşitli pazarlama yollarına başvurmak kaçınılmaz bir gereklilik. Bunu yaparken SEO’ dan sosyal medyaya, arama motoru reklamcılığından içerik pazarlamasına kadar internette çeşitli platformlara yayılan kullanıcıları hedef alan dijital pazarlama olmazsa olmaz stratejiler arasında. Bu pazarlama modelinin lideri kuşkusuz Google Ads. Ayrıca insanların yeni şeyler keşfetmelerini sağlayan sosyal medya da diğer popüler dijital pazarlama kanalı. Peki bu iki alana ilişkin reklam türleri nelerdir? Yazı dizimizde…

Google Ads Öne Çıkan Reklam Türleri Nelerdir?

Tıklama başına ücretlendirme esasına dayalı olarak çalışan Google Ads ile hedef kitlenize anında ulaşmanız mümkün. Üstelik satın alma niyetindeki özel kitleyi hedefleyerek müşteri yolculuğu hunisinin en karlı kısmına odaklanıp hızlıca satışlar yapmanız bir tesadüf olmaktan çıkar. Platform farklı pazarlama hedefleri için farklı reklam modellerine sahip. Kısaca onlar hakkında bilgiler…

 1. Arama ağı reklamları: Google arama sonuçlarında öne çıkan reklam modelidir. Anahtar kelime bazlı hedefleme başta olmak üzere ilgi alanları gibi değişik hedefleme yapmak da mümkün.
 2. Görüntülü reklam ağı kampanyası: Binlerce Google iş ortağı sitesinde metin, görsel veya video reklamlarınızın gösterimine dayanan bir kampanya. Genel olarak marka bilinirliği, yüksek erişim veya görüntülü reklam ağına özel yeniden pazarlama için ideal bir kullanıma sahip.
 3. Alışveriş reklamları: E-ticaret sitelerine özel reklam türünü ifade eder ve Google arama sonuçlarında ürün listelemesi şeklinde çalışır.
 4. Video reklam kampanyası: özelikle Youtube için organize edilen video reklamlarını içeren ve farklı reklam biçimlerine sahip kampanya modeli. Ayrıca hem bilinirlik hem de satışları desteklemek açısından olmazsa olmaz reklamlar arasında.
 5. Maksimum performans kampanyaları: Tüm Google reklam ağını hedeflemeye dönük tercih edilen kampanya modelidir. Özellikle hangi reklam kanalı ve yerleşiminin markanız açısından daha verimli olduğunu belirlemek açısından ideal bir performans sunar.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

dijital pazarlama

Sosyal medya reklamları da dijital pazarlama alanında öne çıkan çalışmalar arasında. Burada liderlik Meta Ads ürünlerinde olsa da son dönemde TikTok ve B2B işletmeler için Linkedin ön planda. Öne çıkan reklam türleriyse şunlar:

 • Çoklu görsele sahip reklamlar
 • Video ve video yayın içi reklamları
 • Görsel reklamlar
 • Instagram hikayesi reklamları
 • Promosyonlu tweet reklamları
 • Linkedin marka reklamları

Sosyal medya reklamcılığında hedef kitlenizin hangi platformda aktif olduğunu ve ne tür içerikler tükettiğini dikkate alarak reklam kanalınıza ve formatınıza karar vermenizde fayda var.

Whatsapp
Regulus Dijital
Regulus Dijital
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1